Mi jut eszünkbe, ha meghalljuk a szót: divat? Valószínűleg a kifutók és a magazinok világa, amely tele gyönyörű ruhákban és tökéletes sminkben pompázó magas, vékony, fiatal, fehér bőrű lányokkal. Ez a közvélemény pedig tökéletesen tükrözi a divatszakmában tátongó űrt, a diverzitás hiányát. A 20. század óta folyik a küzdelem a kötött szépségsztenderd ellen, és a fejlődés nem elhanyagolható.

A Versace 2021 tavaszi-nyári bemutatóján három plus size modellt vonultatott fel – ez jelentős mérföldkő egy olyan divatház életében, amely kiemelkedő szerepet töltött be a szupermodell kultusz megalkotásában és felvirágoztatásában. Emellett a transznemű, non-binary modellek is növekvő számban jelennek meg a szakmában, például Noah Carlos, Dara Allen és Hunter Schafer, akit az Eufória című sorozatból is ismerhetünk. A fehér bőr privilégiuma is megtörni látszik, köszönhetően olyan modelleknek, mint Winnie Harlow, Slick Woods, Fernanda Ly, és Soo Joo Park. De hol vannak a 30 év feletti modellek?
Sajnos arról a tényről ritkán esik szó, hogy az életkor tekintetében a divatszakma továbbra is igen monokróm. Elenyésző réteg képviseli a Boomer és X generációt, ráadásul el is hanyagolják az igényeiket. Ami elég ironikus, tekintve, hogy a világ legtöbb országában „elöregedik” a társadalom, vagyis az idősebb generációk jelentik a lakosság több, mint 50 százalékát. Emellett stabil anyagi háttérrel rendelkeznek, így a legfőbb fogyasztók táborát is ők alkotják. Ennek ellenére a 18-30 éves modellekkel teli reklámok az Y és Z generációt célozzák meg, akik megtestesítik az idealizált fiatal és vékony szépséget, de anyagi biztonság hiányában gyakran nem engedhetik meg maguknak az igényeik teljes kielégítését.

A médiában ábrázolt, már-már fetisizált fiatalság vonzóbb, sikeresebb és kívánatosabb. Ezzel szemben a természetes öregedés nem kívánatos, pejoratív fogalom. Ez a negatív attitűd alig változik a divat világában, amelyben elhatalmasodni látszik a félelem az elmúlástól, a halandóságtól. Nem az élet természetes körforgásának elfogadására, hanem annak meghazudtolására buzdít. Így nők milliói állnak rajtvonalhoz – a cél az örök fiatalság, amivel a szépségipar kecsegtet. A média egyértelmű üzenete: „Ki tudja jobban meghazudtolni a korát?”
A ráncok, az ősz haj és egyéb negatív attribútumok ellen hirdetett harc eredménye az ígéretes, de annál károsabb anti-aging ideológia lett, amely többek között olyan alul diagnosztizált mentális betegségekhez vezet, mint az anorexia és a depresszió. Hiszen a középkorúak igényeit mellőzve, a tervezők és a márkák százai nem hús-vér embereknek terveznek kortalan ruhát. Az egyéneknek kell magukat átformálni a kor trendjeihez és közben meg kell küzdeniük a társadalmi (elő)ítéletekkel, amelyek deszexualizálják a „nem méltóságteljesen megöregedő” nőket. Mintha a kreatív önkifejezésre csupán 30 éves korig lenne lehetőség.

Természetesen fel-felbukkannak 45 év feletti arcok a magazinokban és a kifutón egyaránt. Őket gondosan választják ki a számos ikon közül, akik a divatiparban, vagy más területen nagy hírnévre tettek szert. Döntően a ’90-es évek híres szupermodelljei térnek vissza, úgy mint Christy Turlington a Marc Jacobs 2019-es őszi-téli bemutatóján. Michelle Obama pedig first lady-ként került a Vogue címlapjára. A nagy karriert befutó tehetséges nőket szerencsére kortól függetlenül értékeli és prezentálja a szakma, azonban 30 éves kor felett a modellszakma kevés lehetőséget tartogat azoknak, akik nem kitaposott úton járnak. Amíg például Iris Apfel világhírű lakberendező és üzletasszony 92 évesen szerződhetett le az IMG Models-nél, ami valljuk be, nem adatik meg bárkinek ebben a korban.

Örömmel konstatálhatjuk, hogy a legtöbb divattervező – Vera Wang 71 évesen is virágzó márkát vezet–, stylist, fotós és sminkes korhatár nélkül aktívan kiteljesedhet a saját szakmájában, de ez a modelleknek nem adatik meg. Gyors ütemben dőltek meg a divat kőbe vésett szabályai a diverzitás nevében, de a folyamatnak koránt sincs vége. A vezető márkák és tervezőik többsége még nem ismerte fel, hogy korosztályok kirekesztése nélkül szükséges kiszolgálni az igényeket. Talán évtizedek múlva mind a ráncaink takargatása nélkül ünnepelhetjük, hogy az élet minden korszakában elfogadott a szabad önkifejezés. És remélhetőleg a szépséget nem a fiatalság privilégiumaként aposztrofálja majd a (fogyasztói) társadalom.
Szerző: Krajnyák Petra
Forrás: Highsnobiety, The Guardian, Business Insider
Kiemelt kép: L’Officiel Singapore